Finansinė situacija, asmeninio biudžeto problemos – tai pažįstama daugumai Lietuvos gyventojų. Deja, tik nedaugelis moka planuoti ir stebi savo finansinę situaciją, kontroliuoja gaunamas pajamas ir išlaidas, atkreipia dėmesį į pasikeitimus ir ieško problemų priežasčių. Tai daryti nėra sunku ir rekomenduojama kiekvienam.
Visų pirma, stebėkite visą savo pinigų srautą. Net ir vienas išleistas euras yra svarbus, nes tokių „tai čia tik vienas ar du eurai...“ per mėnesį yra ne vienas, o per metus susidaro ir visai nemenka pinigų suma, ypač kai šeimoje daugiau narių. Taigi, pradėkite rinkti pirkinių kvitus, reguliariai peržvelkite savo banko sąskaitų išrašus ir naudokite kokį nors savo biudžeto stebėjimo metodą. Jų būna įvairių, nuo paprasto sąsiuvinio iki specializuotų kompiuterinių programų ar e-sprendimų (juos gali pasiūlyti net ir bankai).
Suvesdami išlaidas, pajamas grupuokite pagal panašias transakcijas. Tai yra, į vieną grupę įtraukite darbo užmokestį, atskirkite pajamas iš šalutinės veiklos, pavyzdžiui, jei papildomai po darbo prekiaujate savo rankdarbiais. Taip pat ir su išlaidomis. Maisto prekes grupuokite kartu, pramogas grupuokite į kitą išlaidų grupę, stebėkite komunalines, komunikacinių priemonių išlaidas, rekomenduojama išskirti išlaidas tenkančias transportui, ypač turint automobilį. Taigi, susidarykite tinkamas grupes (kuo jų mažiau – tuo paprasčiau duomenis suvesti, tačiau taip ir sunkiau aiškiai matyti pinigų kelią), pradėkite stebėti ir jau po kelių mėnesių galėsite pradėti daryti įvairiais išvadas.
Stebėdami savo išlaidas ir pajamas atkreipkite dėmesį, kam daugiausiai turite skirti pinigų. Labai patogu naudoti automatizuotą programinę įrangą, kuri pagal Jūsų duomenis kelių mygtukų paspaudimu sugeneruoja įvairias ataskaitas, patogias diagramas. Taip patogiau ir greičiau pamatysite, kokią pajamų dalį „suvalgo“ pramogos, o kiek daug kainuoja maistas. Dažnai po tokių ataskaitų žmonės susimąsto, ima šiek tiek atidžiau išleisti pinigus, pavyzdžiui, atsisako spragėsių kino teatruose, jei į juos dažnai eina ar rečiau perka pigiai atrodančius užkandžius (dažnai tai, kas kainuoja iki euro atrodo pigu ir perkama nemąstant), pavyzdžiui šokoladukus. Vietoj jų geriau pasirinkti kokį vaisių ar iš anksto pasiruošti sumuštinį.
Stebintys savo pinigų srautą gali pasidžiaugti, jog geba lengviau taupyti, jų išlaidos pasiskirsto racionaliau, nes pro akis nepraslysta smulkmenos, kurios iš tiesų ne tokios jau ir smulkios. Be abejonės, ne visose srityse įmanoma sutaupyti, pavyzdžiui, sumažinti būsto paskolos ar nuomos mokestį gali būti labai keblu, tačiau pradedant nuo mažų žingsnelių galima net keliais procentais sumažinti išlaidas nebūtinoms prekėms, pastebėti nenaudingus pirkinius ar nuostolingą papildomą veiklą, pavyzdžiui, jau anksčiau minėtus rankdarbius parduodate pigiau nei Jums kainuoja medžiagos ir priemonės jų gamybai. Pradėkite stebėti savo pinigų srautą ir jau artimiausiu metu galėsite džiaugtis bent minimaliai pagerėjusia finansine padėtimi.