Straipsniai

Nuo lito prie euro – perėjom be didesnių nesklandumų

Š. m. sausio 16 d. Europos Komisija paskelbė, kad Lietuva nuo lito prie naujosios valiutos – euro – perėjo be jokių didesnių nesklandumų, sėkmingai. Pagal Eurobarometro duomenis, priešpaskutinę dieną, kuomet buvo galima atsiskaityti ir litais, ir eurais, net 9 iš 10 grynaisiais pinigais atsiskaitančių žmonių tai darydavo ne litais, o eurais.

Finansų ministras Rimantas Šadžius teigė, kad pirmosios penkiolika metų dienų Lietuvai buvo didelis išbandymas, kurį šalis atlaikė puikiai. Šiuo laikotarpiu pavyko įrodyti, kad Lietuva buvo tinkamai pasirengusi įvesti naują šaliai, tačiau įprasta didžiai daliai Europos, valiutą. Dėl to nuopelnų negali prisiimti nei vienas konkretus asmuo ar įstaiga – tai visos valstybės nuopelnas, pasiektas susivienijus verslui, valstybės įstaigomis ir žmonėms.

Galutiniai rezultatai yra labai geri – nepaisant kelių išimtinių atvejų, litai į eurus buvo keičiami sklandžiai, vartotojų teisės buvo užtikrintos. Dauguma verslo atstovų laikėsi pažado perskaičiuoti kainas sąžiningai. Tai galiojo ne tik pardavėjams ar paslaugų teikėjams, bet sąžiningai turėjo būti ir buvo perskaičiuojamos paskolos, kreditai, kiti finansiniai įsipareigojimai. Be viso to, žmonės pastebėję nesąžiningus verslininkus, paskolų ir kitų sutarčių pažeidimus nepabijojo kreiptis pagalbos, pranešti apie tokius atvejus.