Šiai dienai kreditų rinka yra ganėtinai plati ir vartotojams gali pasiūlyti ne vieną specifinį produktą, kuris atitiks būtent to žmogaus skolinimosi poreikius. Lietuviai skolinasi beveik viskam, pradedant nuo buitinės technikos lizingo ir baigiant būsto paskolomis ar kreditų linijomis verslui. Kiekvienas kreditas yra specifinė finansinė paslauga, kai kurias teikiamos specializuotos bendrovės.
Vartojimo kreditas
Plačiausiai rinkoje siūlomas produktas yra vartojamasis kreditas. Šis kreditas skirtas einamosioms išlaidoms padengti bei kaip jau galima suprasti iš pavadinimo – skatinti vartojimą. Tūkstančiai tokių paskolų Lietuvoje yra suteikiama kiekvieną savaitę. Lietuvos banko duomenimis šiuo metu tai yra labiausiai paplitusi paskolos rūšis Lietuvoje. Lietuvos banko ataskaitoje nurodoma, kad 2015 metais vartojimo kreditų buvo išduota už beveik 430 milijonų eurų (429,66 mln.).
Kreditas už automobilį
Mūsų rinkoje dar palyginus nauja, bet vis populiarėjanti paskola už automobilį iš dalies yra aukščiau minėto vartojamojo kredito atmaina. Norint gauti paskolą už automobilį, reikia turėti savo vardu registruota transporto priemonę ir ją kaip užstatą įkeisti kredito bendrovei. Kreditą gavęs asmuo gali ir toliau naudotis transporto priemone. Paskolos už automobilį dažnai siūlomos itin palankiomis sąlygomis, tai iš dalies ir įtakojo jų populiarumą. Automobilis turi vertę, kurią galima panaudoti automobilio neprarandant. Kitais žodžiais, tai tiesiog galimybė panaudoti savo automobilyje "užšaldytus" pinigus. Suteikiamos paskolos suma siekia 15 000 Eur arba 110% automobilio rinkos vertės. Galima kreiptis ir dėl mažesnės sumos, nes viskas priklauso nuo to, kiek Jums trūksta. Pagrindinis vertinimo kriterijus - automobilio rinkos vertė, bet tai nereiškia, kad kliento mokumas nėra vertinamas, to reikalauja ir įstatymai.
Paskola už automobilį suteikiama tada, kad klientui trūksta pinigų, o lizingas - kai reikalingi ne pinigai, o naujas automobilis (perkant automobilį, pinigus gauna mašinos pardavėjas). Šios dvi paslaugos yra labai panašios, tik norint automobilį pirkti, reikės padaryti pradinį įnašą ir apmokėti bent 10% perkamo automobilio kainos. Abiem atvejaisautomobilio savininkas laikinai tampa automobilio naudotoju, o atsiskaičius nuosavybės teisės pereina jam atgal.
Tarp pranašumų galima paminėti ilgesnį paskolos grąžinimo laikotarpį, kuris gali būti iki 6 metų. Suprantama, kad laikui bėgant finansinė situacija gali pasikeisti, tuomet svarbu sumokėti bent pusę einamosios įmokos ir tartis dėl termino keitimo, tuomet nesusidarys skola.
Smulkieji vartojimo kreitai (greitieji kreditai)
Po 2016 Vasario 1d., kai įsigaliojo nauji atsakingo skolinimosi nuostatai, ši paslauga palaipsniui yra išstumiama iš rinkos. Dar prieš mažiau nei metus visos greituosius kreditus teikiančios bendrovės džiaugėsi nuolatos augančiu kliantų skaičiumi bei didėjančiu išduotų paskolų portfeliu. Per paskutinius keturis mėnesius išduodamų kreditų skaičius (remiantis Lietuvos banko pateikta ataskaita) sumažėjo daugiau kaip du kartus. Nors rinka ir susitraukė, bet ši paslauga vis dar yra ganėtinai populiari ir kiekvieną dieną išduoma šimtai paskolų. Reikia paminėti, kad didelė dalis paskolų yra išduodama jau esamiems klientams, kurie iš smulkiuosius vartojimo kreditus teikiančios bendrovės skolinosi jau anksčiau. Naujų kreditų portfelis susitraukė daugiau kaip 70% procentų.
Lizingo paslaugos
Viena iš daugiausiai dėmesio sulaukiančiu paskolų rūšių yra lizingas. Šią kreditavimo grupę mes kiek išskyrėme nuo kitų, nes čia besiskolinantys asmenys patys niekanda negauna skolinamų pinigų. Asmeniui susitarus su prekes ar paslaugas parduodančia įmone, specializuota lizingo bendrovė pinigus perveda tiesiogiai pardavėjui. Žmogus tokiu atveju gali naudotis nauju televizoriumi, automobiliu ar pan. Lizingo sutartys paprastai yra sudaromos 12 – 60 mėnesių laikotarpiui. Įdomu tai, kad visi didieji mūsų šalyje veikiantys komerciniai bankai turi dukterines bendroves, kurios ir teikia lizingo bei išperkamosios nuomos paslaugos.