Straipsniai

Kaip sužinoti savo kredito istoriją?

Kaip sužinoti savo kredito istoriją? Šio klausimo dažnai sulaukiame iš mūsų svetainės lankytojų. Žmonės domisi kur galėtų pasitikrinti ar jų vardu nėra paimtų kreditų, ar jie turi kokių nors pradelstų finansinių įsipareigojimų. Atsakyma į visus šiuos klausimus galima rasti specializuotoje interneto svetaineje https://www.manocreditinfo.lt

Prieš keletą metų kiekvienam asmeniui atsirado galimybė internete sekti savo kredito istoriją. Žmogus tiksliai gali pasitikrinti, kokių finansinių įsipareigojimų tam tikru metu jis turi ir kokia jo mokėjimų charakteristika. Pagal tai, kokia konkretaus asmens kredito istorija, įvairios įstaigos, pradedant bankais, baigiant draudimo bendrovėmis ar elektros tiekėjais, vertina asmens mokumo riziką, tai yra ar jis pajėgus skolintis ir sumokėti / laiku grąžinti reikiamas sumas. Tačiau kaip sužinoti savo kredito istoriją? Tai paprasta – reikia apsilankyti vienoje iš interneto svetainių, teikiančių šią paslaugą, susipažinti su ten pateikiama informacija ir sekti nuorodas, kaip užsiregistruoti. Beje, kai kuriose svetainėse nemokamą ataskaitą apie savo mokėjimus ir skolas galima gauti kartą per metus.

Kodėl svarbu domėtis savo kredito istorija?

Jei manote, kad jei kartą kitą uždelsdami sumokėti vieną ar kitą įmoką nieko blogo nedarote – klystate, nes visi LR piliečių mokami mokesčiai yra stebimi ir registruojami, duomenys kruopščiai vedami į duomenų bazę. Jei kredito istorija yra be „juodų dėmių“, tikėtina, kad galite tikėtis ir palankesnių sąlygų pirkdami lizingu, imdami būsto ar vartojamąsias paskolas, skolindamiesi studijų reikmėms, išsimokėtinai pirkdami automobilį ir kt. Kaskart, sudarydami naują sutartį su įvairių paslaugų teikėjais, būsite patikrintas, o palanki kredito istorija – kaip geras gyvenimo aprašymas, sukuriantis patikimo ir mokaus piliečio įspūdį.

Beje, asmuo, kurio kredito istorija yra skaidri, visada gali tikėtis didesnių nuolaidų ir lankstesnių sąlygų sudarant daugelį sutarčių. Konkrečiai kalbant apie paskolas, asmuo, kuris visada laiku mokėdavo mokesčius ir paskolų įmokas, ir ateityje gali tikėtis mažesnių palūkanų, jam gali būti pratęsiami paskolų grąžinimo terminai, be to, gali neprireikti ir užstatų, laiduotojų, kitų garantijų. Norėdamos įsitikinti vartotojų mokumu, ir kai kurios greituosius kreditus teikiančios įmonės pirmąjį kartą leidžia skolintis ne didesnes nei, pavyzdžiui, 1000 litų sumas.

Vieno didžiausių šalies bankų „Swedbank“ atstovų teigimu, asmenims su gera kredito istorija taikomos gerokai žemesnės palūkanos nei tiems, kurių mokumo istorija nėra visai palanki. Gerą reputaciją mokumo prasme turintis asmuo, pasiskolinęs 300 tūkst. litų, per 30 metų (laikotarpį, kuriam paskola paimta) sumoka net iki 20 proc. mažiau palūkanų.

Jei asmuo nuolatos delsia apmokėti įmokas, laiku neatsiskaito už telekomunikacijas, buitinius patarnavimus (dujas, elektrą, vandenį, šiukšlių išvežimą, butų bendrijos mokesčius, mobilųjį ryšį ir kt.), po truputį formuojasi prasta kredito istorija. Įrašai apie uždelstus sumokėti mokesčius arba dar blogiau – ilgalaikes iki šiol neapmokėtas skolas gerokai sumažina tikimybę ateityje tikėtis lankstesnių sutarčių sąlygų, kai kuriais atvejais gali net ir visiškai užkirsti kelią bandant pasiskolinti didesnes sumas ar paimti kreditą. Deja, neigiamos informacijos panaikinti neįmanoma, vidutiniškai kredito istoriją specialios svetainės po įsiskolinimų padengimo įsipareigoja tvarkyti apie 10 metų.

Kaip sužinoti apie savo turimus finansinius įsipareigojimus?

Straipsnio pradžioje trumpai buvo paminėta, kaip sužinoti savo kredito istoriją – visa ši informacija saugoma specializuotų svetainių duomenų bazėse. Norėdami neatsidurti duomenų bazėje kaip nemokūs klientai, mokesčių sumokėti neturėtumėte pradelsti ilgiau kaip 1,5 mėn. (45 dienas) – po tiek laiko informacija apie pažeidimus vidutiniškai patenka į sistemas ir ją gali matyti konkrečios institucijos. Prie taip vadinamosios Skolininkų administravimo informacinės sistemos priėjimą turi beveik visos mokesčius renkančios ir administruojančios įstaigos. Norint neužsimiršti ir laiku sumokėti mokesčius, el. paštu galima užsisakyti ataskaitą su priminimais apie nemokėtus įsiskolinimus – tai leis išvengti nesusipratimų ir išlaikyti skaidrią mokumo istoriją.