Straipsniai

Skolintis ar nesiskolinti

Dažnai atsisakoma skolintis nepagrįstai

Kreditai dažnai atbaido dėl to, kad pirkinys, įsigytas skolintais pinigais, pabrangsta. Tačiau ar tikrai visada tas pabrangimas yra toks didelis, kad vertėtų atsisakyti daikto ar paslaugos? Deja, dažnai atsisakoma skolintis nepagrįstai, neįvertinus visos situacijos adekvačiai.

Visų pirma, kreditai gali būti suteikiami ir labai mažomis palūkanomis, kurios ganėtinai artimos infliacijai. Tai reiškia, kad Jūs beveik neprarasite pinigų skolindamiesi, o kai kuriais atvejais netgi galite išlošti. Tiesa, dažniausiai tai liečia būsto kreditus, kuriems taikomos palūkanos šiuo metu yra juokingai žemos. Teigiama, kad dabar yra žemumų rekordas.

Kitoms reikmėms suteikiami kreditai kur kas brangesni, o greitųjų kreditų kainos neretai siekia valstybės nustatytas lubas. Tiesa, skolinamasi trumpesniam laikotarpiui, sumos yra mažesnės, tad ir bendras pabrangimas ne toks jau ir didelis. Pavyzdžiui, mėnesio trukmės greitasis kreditas atsieina apie vieną dešimtąją visos sumos. Ar tai daug, ar mažai – spręsti Jums konkrečiu atveju. Skolintis gali būti naudinga ir kai kuriais kitais atvejais, nepaisant to, kad paskola pabrangina įsigijimą daiktą. Tai gali būti būtinųjų daiktų ar paslaugų įsigijimas. Pavyzdžiui, jei Jums trūksta pinigų dantų taisymui, kol sutaupysite reikiamą sumą dantys gali dar labiau sugesti ir jų taisymas kainuos net kelis kartus brangiau. Tuo tarpu pasirinkę kreditą tai padarysite iš karto ir pigiau, įskaitant ir palūkanas. Taip pat panašiai gali būti ir galvojant apie kai kurios būtinos buitinės technikos įsigijimą, tokios kaip šaldytuvas ar skalbyklė.

Kiek labiau reikia apgalvoti skolinantis kosmetiniam būsto remontui, imant kreditą transporto priemonei, jei tai nėra būtina darbo ar verslo reikmėms, taip pat leidžiantis į keliones, atostogaujant. Negalime teigti, kad iš paskutiniųjų reikėtų vengti tokios paskirties kreditų, tačiau juos reikėtų kaip reikiant apgalvoti, pasverti visas teigiamas ir neigiamas savybes, atsižvelgti į savo poreikius ir esamą situaciją. Jei matote, kad paskola Jums nesukels rūpesčių, o automobilis ar kelionė yra labai reikalingi – kodėl gi ne?

Dažnas kreditas sukelia neigiamų emocijų dėl pablogėjusios finansinės padėties, baimės, jog bus sunku vykdyti įsipareigojimus. Visgi, tinkamai įvertinus situaciją, paskaičiavus savo galimybes tai nėra labai sunku. Be abejonės, nevertėtų rinktis maksimalios Jums suteikiamos paskolos jei tai nėra būtina, tačiau jei paskolos įmokos sudaro iki 15 proc. Jūsų pajamų – tai neturėtų būti pernelyg dideliu iššūkiu, mat tiek nesunkiai galima sutaupyti atsisakius kai kurių nebūtinų pirkinių. Pavyzdžiui, šiltuoju metų laiku visai nėra būtina naudotis automobiliu ar viešuoju transportu vykstant į darbą, jei iki jo yra ne daugiau 7 kilometrų. Puikiai tai galite įveikti pėsčiomis per kiek ilgiau nei valandą. Jei skubate, dažnai išsigelbėjimu gali būti dviratis ar kita panašaus tipo transporto priemonė, kurių šiai dienai apstu. Dviračiu į darbą nesunkiai turėtumėte įveikti iki 15 km atstumą. Ilgesnis atstumas reikalauja daugiau pastangų ir laiko, kuris šiais laikais taip pat labai brangus.

Jei visgi manote, kad kreditai Jums gali būti pernelyg didelė našta, keletą mėnesių pamėginkite atsidėti tiek, kiek galite arba tiek, kiek reikėtų paimtam kreditui grąžinti (nepamirškite, kad būna taikomos ne tik palūkanos, bet ir administravimo, įmokų surinkimo ir kiti panašūs mokesčiai). Pamatysite, kokia maksimali kredito įmoka Jums yra įmanoma ir geriau žinosite savo finansinę padėtį, įprasite taupyti. Tai padės Jums lengviau apsispręsti ir priimti tikrai gerą, Jums tinkamą sprendimą dėl finansavimo, kuriuo neteks gailėtis.