Straipsniai

GPS ir ekonomika

Pasaulinė finansų sistema yra pavojingai priklausoma nuo GPS

Pasaulinė finansų sistema yra pavojingai priklausoma nuo GPS, o pastaroji yra itin pažeidžiama. Tokią poziciją neseniai apraše qz.com žurnalas. 

Egzistuoja didžiulis nematomas, itin tikslus laikrodis, juo naudotis galima iš bet kurios mūsų planetos vietos ir tai yra visiškai nemokama. Ši technologija tai JAV vyriausybės dovana žmonijai, sistema yra priklausoma nuo 31 aplink žemę skriejančio palydovo ir mes ja naudojamės kiekvieną karta kai įsijungiame žemėlapį savo išmaniajame telefone. Na bent jau dauguma iš mūsų mano, kad naudojasi tik tuomet.

NavixyTikrovėje mes esame priklausomi nuo GPS ryšio kur kas daugiau nei manome. Jei šiandien dingtu GPS ryšys mes prarastume galimybę atsiskaityti bankinėmis kortelėmis. GPS sistema ar jos atskiri komponentai yra naudojami beveik visuose atsiskaitymuose ne grynaisiais pinigais. Taip yra ne todėl, kad pinigus nuskaitantis įrenginys nežinotu kurioje vietoje jis yra, bet dėl to, kad GPS yra ir itin tiksli laiko nustatymo sistema. Be GPS laiko nustatymo net ir patys tiksliausi laikrodžiai per mėnesį pradėtu rodyti skirtingą laiką. Žinoma laikas skirtųsi tik milisekundėmis, bet to pilnai pakaktu, kad du skirtingai įrenginiai nebe susikalbėtu tarpusavyje. 

Laikas - pinigai. Ir tai daugiau nei tik skambi frazė. Skaitmeniniai pinigai (pinigų perlaidos) juda greičiau nei žmogus gali suvokti. Kiekvieną kartą kai perkate kavą ar atsiskaitote už pietus bankas turi ne tik žinoti kur tai atlikote, bet ir konkrečiai kuriuo laiku. Kitaip gali gautis paradoksali situacija kai sistemoje bus matoma, juk už paslaugas atsiskaitėte anksčiau nei jos buvo suteiktos. 

navixy gps trackingTikslaus laiko palaikymas visame pasaulyje tuo pačiu metu yra itin svarbus pasaulio ekonomikai, bet dalis ekspertų mano, kad sistema yra nepakankamai apsaugota. "Ar mes tikrai pakankamai rūpinamės tokios svarbios sistemos saugumu? juk priešiškai valstybei įsilaužus į GPS sistema gali būtų visiškai paralyžiuoti JAV ekonomiką". Sako buvęs NASA kibernetinio saugumo specialistas Michael'as Griffin'as.

Ekonomiškai priklausomi nuo GPS yra ne tik finansų rinkos žaidėjai, bet ir daugybė kitų verslų. Vežėjai naudoja GPS sekimo įrankius. Tai leidžia racionaliau naudoti kurą, sekti transporto parką ir planuoti įmonės veiklą. Suprantama, kad savo darbą be GPS sunkiai įsivaizduoja ir jūreiviai ar oreiviai. Ši technologija yra taip stipriai įsiliejus į mūsų kasdienį gyvenimą, kad jos praradimas sukeltu tikrą chaosą. 

GPS signalo blokavimas yra sąlyginai nesudėtingas dalykas. Specialų įrenginį blokuojanti GPS signalą kelių dešimčių metrų atstumu, galima nusipirkti už porą šimtų eurų. Vienas toks įrenginys prieš kelis metus vos nesukėlė didžiulės katastrofos. 2008 metais Newark'o tarptautinis oro uosto dispečeriai pastebėjo, kad sutriko GPS ryšys. Suprantama, kad tai sukėlė daug nepatogumo ir potencialiai pavojinga situacija. Policijai pradėjus aiškintis aplinkybes paaiškėjo, kad problemas sukėlė vienos įmonės aptarnaujančios oro uostą darbuotojas. Jis darbdavio automobilyje naudojo GPS slopintuvą. Taigi darbuotojo nenoras, kad darbdavys matytų kaip yra naudojamas įmonės transportas vos nesukėlę avia katastrofos.

Šis atvejis nesukėlė katastrofos tik todėl, kad įrenginys buvo operatyviai aptiktas ir siųstuvas nebuvo itin galingas. Bet kas nutiktų jei GPS blokavimu rimtai užsiimti priešiškų valstybių kariuomenės ar teroristinės organizacijos?