Straipsniai

bitcoin

Lietuvos banko pozicija dėl virtualių valiutų

Virtualioji valiuta yra jokiomis priemonėmis nereguliuojami ir nereglamentuojami skaitmeniniai pinigai, naudojami kaip atsiskaitymo priemonė. Virtualiuosius pinigus į apyvartą leidžia ne centriniai bankai. Galimi įvairūs virtualių valiutų variantai, pradedant pinigais, kurie naudojami atsiskaitymams internetiniuose kompiuteriniuose žaidimuose ar socialiniuose tinkluose, baigiant virtualiais pinigais, kuriuos galima naudoti realiame gyvenime.

Virtualios valiutos gali būti naudojamos ne tik kaip atsiskaitymo priemonė, bet taip pat kaip priemonė taupymui ar investavimui. Lietuvos bankas paskelbė aiškią ir griežtą poziciją dėl virtualių valiutų. Lietuvos bankas patvirtino ir paskelbė, kad bankai, mokėjimo įstaigos ir kiti finansų rinkos dalyviai neturėtų dalyvauti leidžiant virtualias valiutas ir neturėtų teikti paslaugų, susijusių su virtualiomis valiutomis.

Lietuvos banko nuomone virtualios valiutos yra labai rizikinga priemonė, todėl spekuliavimas jomis gali įtakoti reikšmingus pinigų praradimus. Remiantis šia nuomone teigiama, kad tokia pozicija priimama siekiant apsaugoti finansinių įstaigų klientus. Finansinės institucijoms rekomenduojama griežtai atriboti savo veiklą nuo virtualių valiutų, kadangi priešingas elgesys gali sukelti iliuziją, kad tokios priemonės yra prižiūrimos, reguliuojamos ir saugios. Todėl finansinės rinkos dalyviai neturėtų sudaryti sąlygų klientams atsiskaityti virtualiomis valiutomis ir jų mokėjimo priemonėmis. Rinkos dalyviai taip pat neturėtų užsiimti virtualiųjų valiutų pardavimu, keitimu ir kita panašia veikla. Be to, jeigu finansinės rinkos dalyvis teikia paslaugas klientams, platinantiems virtualią valiutą, turi būti užtikrinti pinigų plovimo prevencijos ir teroristų finansavimo prevencijos reikalavimai.

Be to, siekiant apsaugoti neprofesionalius investuotojus nuo galimų praradimų, Lietuvos bankas skelbia, kad virtualiųjų valiutų žetonų platinimo (ICO) veiklai, kuomet pritraukiami pinigai projektui vykdyti, turėtų būti taikomi su investavimu susiję įstatymai ir apribojimai. Priklausomai nuo žetonų platinimo pobūdžio ir požymių gali būti taikomi vertybinius popierius, sutelktinį investavimą, kolektyvinį investavimą ar kitas finansines priemones reglamentuojantys teisės aktai.