Straipsniai

lbankas

Nauja greitųjų kreditų išdavimo tvarka

Po ilgų diskusijų ir svarstymų dar praėjusių (2015 ) metų lapkričio mėnesį Seime buvo priimtos greitųjų kreditų rinka suvaržysiančios įstatymų pataisos, kurios įsigalios jau nuo šių metų vasario 1 dienos. Kai kurių taisyklių, kurios pateikiamos kaip naujovė, kreditų bendrovės paisė jau ir iki šiol, pavyzdžiui, jaunesniems nei 18 metų asmenims kreditai nebūdavo suteikiami.

Viena iš džiugiausių naujovių besiskolinantiesiems – palūkanų lubos nuleistos nuo 200 procentų iki 75 procentų metinių kredito palūkanų. Siekiant, jog kreditų bendrovės kompensuodamos palūkanos neįvestų neadekvačių administravimo mokesčių, įvesta 0,04 proc. nuo paskolos sumos viršutinė administravimo išlaidų riba. Taip pat, bendra suteiktos paskolos kaina negalės viršyti bendros paskolos sumos, o delspinigių mokėjimas apribotas 6 mėn. Tai reiškia, jog greitieji kreditai besiskolinantiesiems turėtų atpigti, nes iki šiol dauguma kreditų bendrovių teikdavo smulkiuosius kreditus trumpam laikotarpiui maksimaliomis ar artimomis maksimalioms palūkanomis.

Siekiant kuo labiau sumažinti blogų paskolų, kurios paimamos nepagalvojus pasekmių, esant stresinėje situacijoje ar neblaivių asmenų – įvedamas laikotarpis, per kurį galima greitąjį kreditą grąžinti be jokių baudų. Nustatyta riba – dvi dienos nuo faktinio pinigų gavimo laiko. Visuomenėje toks laikotarpis vadinamas „atšalimo“ ar „atvėsimo“, o per jį bus galima grąžinti visą paimtą kreditą ir už tai nemokėti papildomai. Vieni tai vertina kaip puikia galimybę apsigalvoti ir išvengti nepagrįstai didelių baudų, kiti teigia, kad gali padaugėti piktnaudžiavimo atvejų, kurie privers kreditų bendroves patirti nuostolių (asmens mokumo tikrinimas registruose ir informacinėse sistemose kreditų teikėjams yra mokamas).

Kreditus teikiančioms įmonėms teks dar griežčiau vertinti potencialaus kliento galimybes paskolą grąžinti laiku. Įvedamas reikalavimas tikrinti pateiktus duomenis registruose ir informacinėse sistemose, kaip jau minėjome, pabrėžiamas reikalavimas neskolinti jaunesniems nei 18 metų asmenims, taip pat negalima suteikti kredito neblaiviems ar neveiksniems (įskaitant ir dalinai veiksnius) asmenims, uždrausta pinigus išmokėti nakties metu (nuo 22 iki 7 val.).

Buvo diskutuojama ir prašoma drausti skolinti nuotoliniu būdu (internetu ar sms žinutėmis), tačiau Seimas šį siūlymą jau ne vieną kartą atmetė, todėl ir toliau bus galima skolintis ko gero patogiausiais ir klientų labiausiai vertinamais būdais – nuotolinio ryšio priemonėmis. Seime išreikšta nuomonė, kad tai būtų pernelyg drastiškos ribojimo priemonės. Taip pat nuspręsti neriboti reklamos laiko televizijoje, nors buvo svarstoma, jog kreditų reklama nebūtų rodoma dienos metu.

Įstatyme apibrėžti ir reikalavimai greitųjų vartojimo kreditų reklamai. Reklamose privalo būti aiškiai nurodamos su kreditu susijusios išlaidos, įskaitant palūkanų normą, bendrą vartojimo kredito sumą, kredito kainos metinę normą, sutarties trukmę, kredito gavėjo mokamą sumą. Visą informaciją būtina pateikti ir tipiniame pavyzdyje, siekiant, jog interesantams būtų kuo aiškiau, būtų lengviau įsivaizduoti, kiek iš tiesų pabrangs jų norimas pirkinys.

Kreditų reklamavimas nuo vasario mėnesio yra draudžiamas ugdymo įstaigose, kuriose ugdomi nepilnamečiai asmenys (mokyklos, profesinio ugdymo įstaigose, darželiuose), koncertų, sporto ar kitų renginių metu, kurie yra skirti 18 metų nesulaukusiems asmenims ir kitose erdvėse, kurios orientuotos į nepilnamečius, pavyzdžiui, vaikų žaidimų aikštelės, vaikų teatrai ir panašios vietos.

Nereikėtų pamiršti ir jau gerai žinomų, įprastų reikalavimų. Puikiai žinoma, kad kreditai nesuteikiami asmenims, esantiems skolininkų sąrašuose, turintiems blogą kredito istoriją (daug negrąžintų skolų, pradelstų mokėjimų ir pan.), neturintiems nuolatinio darbo. Kreditų įmokos negali viršyti 40 proc. asmens pajamų, šis reikalavimas nekinta ir nuo vasario pradžios, nes manoma, jog tai padeda mažinti blogų paskolų (tokių, kurios negrąžinamos laiku) kiekį.